Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 25.04.2023
Ročník: 11 -2024
Číslo: 989
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 25.04.2024                        Ročník: 11 – 2024                           Číslo: 989                       Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  229,00 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 220,25 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

Naprieč celým trhom s poľnohospodárskymi komoditami zostáva i naďalej viditeľná vysoká volatilita, ktorá sa prejavuje dlhými dennými sviečkami. Tie končia v zelených číslach, pričom tá včerajšia mala rozpätie necelých 9 €/t a pomohla cene tejto komodity uzavrieť na najvyššej úrovni za posledné 3 mesiace.

Dôvodom rastu i naďalej zostávajú obavy z pred ohrozenia produkcie mrazom, avšak nielen v Spojených Štátoch, kde sa toto riziko objavilo už koncom minulého týždňa, ale taktiež v prípade Európy. Nočné teploty klesajúce pod bod mrazu niesu ničím výnimočným ani v niektorých oblastiach Nemecka a Francúzska. Pritom práve tieto krajiny sú dvoma najväčšími producentmi pšenice v rámci Európskej Únie a nočné mrazy môžu výrazne poškodiť úrodu a zmeniť výhľad tohtoročnej úrody dotknutých krajín v rámci bloku.

Z pohľadu základných patternov technickej analýza má rast ceny tejto komodity, otvorenú cestu až do oblasti 240 €/t, avšak takto prudké pohyby bývajú často skorigované akonáhle pominie riziko, ktoré stálo za ich inicializáciou. Po tom ako z obchodníkov opadne strach z nedostatku tovaru, je možné očakávať aspoň čiastočnú korekciu. Práve tento inicializačný faktor, ktorým je počasie v USA, by sa mal od druhej polovice budúceho týždňa zmeniť. Nový týždeň by tak v prípade potvrdenia očakávaní meteorológov, mohol znamenať zníženie napätia na trhoch a stým spojenú normalizáciu cien.

 Graf č. 1: Pšenica, MATIF, Denný graf, september 2024

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf 2: pšenica, d., CBOT, sept. 24, (usd-c/bu)

Očakávaný objem exportu pšenice z Ruskej Federácie dosiahol v marci rekordných 4,8 mil. ton. V mesiaci apríl sa očakáva rovnaký objem ako mesiac dozadu. V tomto prostredí sa objavili informácie, že Rusko a Severná Kórea budú viac spolupracovať v oblasti poľnohospodárstva. Severná Kórea je známa svojím nedostatkom základných poľnohospodárskych komodít a Rusko je najväčší svetový exportér pšenice, je teda možné očakávať export agrokomodít do tejto krajiny, výmenou napr. za vojenskú pomoc.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, august 2024 (214,00 €/t)

Graf č. 4: Repka, MATIF, Denný, máj 2024 (441,75 €/t)

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

Nasledujúce dni sa na väčšine územia Európy očakáva vyjasnenie s postupným nárastom teplôt až na úrovne aké tu boli pred dvoma týždňami. So zvýšenou oblačnosťou spojenou s výskytom intenzívnych zrážok sa počíta na západe Starého kontinentu. Tie zasiahnu juh Francúzska a s ním susediace krajiny.

Na našom území sa s celoplošnými zrážkami v nasledujúcich dňoch nepočíta. V týchto dňoch bude výrazne narastať teplota až dosiahne svoje maximum začiatkom budúceho týždňa, kedy sa na juhu očakáva  až 27 °C.

Graf č. 5: Sója, CBOT, Denný, máj 2024, USD/bu

Graf č. 6: Ropa WTI, CBOT, Denný, jún 2024, USD/ba

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne