Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 23.04.2023
Ročník: 11 -2024
Číslo: 988
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 23.04.2024                        Ročník: 11 – 2024                           Číslo: 988                       Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  223,50 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 215,00 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

Vstup do nového týždňa, bol pre viaceré agrokomodity poriadne “ostrý”. Cena pšenice obchodovanej na burze MATIF v Paríži si za včerajšiu obchodnú seansu prilepšila o 8,5 €/t. V tomto prípade bolo hnacím faktorom dianie na najväčšej svetovej burze s touto komoditou – v Chicagu, kde cena na rozdiel od parížskeho MATIFu rástla už v piatok. V porovnaní grafov číslo 1 (pšenica obchodovaná na MATIFe) a 2 (pšenica obchodovaná na burze CBOT), je tak vidieť zaujímavú disproporciu, ktorá je spôsobená primárne časovým posunom, keď obchodné hodiny v USA, sú neskôr ako v Európe a ceny tak nestihli zareagovať. O to volatilnejší bol pondelok, keď cena otvorila. Vytvoril sa tak najväčší denný pohyb ceny tejto komodity za posledný viac ako pol rok.

Z fundamentálneho hľadiska je možné ako dôvod takto prudkého nárastu chápať vplyv počasia na budúcu úrodu v Spojených Štátoch v kombinácii s dátami o vychádzaní a vývoji pšenice. Americké ministerstvo poľnohospodárstva vrámci svojho pravidelného monitoringu zverejnilo správu podľa ktorej je priebeh fázy rozkonárovania pšenice ozimnej ukončený na 17%, pričom priemer na aktuálne obdobie je o 4 % nižší ako v tomto roku. V prípade jarnej pšenice je vidieť o 5 % rýchlejší priebeh osevu ako je priemer na aktuálne obdobie, aktuálne je ukončený na 15 %.

Pred víkendom sa objavila predpoveď počasia, ktorá priniesla výstrahu pred výskytom mrazu v oblastiach s výskytom pšenice, čo bolo hlavným fundamentom stojacím za nárastom ceny tejto komodity. V pondelok sa obavy obchodníkov ešte vystupnovali, čo malo za následok nárast ceny na aktuálnu hodnotu.

 Graf č. 1: Pšenica, MATIF, Denný graf, september 2024

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf 2: pšenica, d., CBOT, sept. 24, (usd-c/bu)

V grafe č. 3 je vidieť vývoj ceny kukurice na burze MATIF, ktorý taktiež participoval z diania v USA, avšak v tomto prípade na kukuricu vplývali aj iné fundamenty, ktoré nemali vplyv na vyššie spomínanú pšenicu. Vláda v Spojených Štátoch schválila dočasný vyšší podiel etanolu v palivách. Za túto zmenu dlhodobo lobovali producenti etanolu. Zmena prinesie vyšší dopyt po kukurici na domácom trhu a vyššiu stabilitu cien palív.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, august 2024 (208,25 €/t)

Graf č. 4: Repka, MATIF, Denný, máj 2024 (448,25 €/t)

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

I v nasledujúcich dňoch sa nad územím Strednej Európy počíta so zvýšenou oblačnosťou, ktorá prinesie občasné zrážky. Tie však nebudú mať vysokú intenzitu a budú sa najčastejšie vyskytovať vo forme prehánok. Okrem toho sa so zrážkami, ktoré budú rozsiahlejšie, počíta na severe kontinentu, pričom tu v kombinácii s nízkymi teplotami nebude nič ojedinelé ak sa vyskytne sneženie.

Na našom území sa v nasledujúcich dňoch očakáva opäť návrat denných teplôt na vyššie úrovne. Od víkendu budú denné maximá na západe krajiny stabilne nad 20 °C.

Graf č. 5: Sója, CBOT, Denný, máj 2024, USD/bu

Graf č. 6: Ropa WTI, CBOT, Denný, jún 2024, USD/ba

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne