Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 09.04.2023
Ročník: 11 -2024
Číslo: 984
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 09.04.2024                        Ročník: 11 – 2024                           Číslo: 984                       Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  218,50 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 215,00 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

S odstupom času sa môžeme pozrieť na vývoj ceny pšenice, na ktorom sa podpísala technická analýza a jej základné patterny. Pred takmer 2 mesiacmi, keď sa cena na burze MATIF blížila ku okrúhlej úrovni 200 €/t sme písali o funkcii patternov ako napr. support, pri ktorom má cena tendenciu sa odrážať smerom nahor. V tomto prípade sme videli takmer dokonalú reakciu po vstupe ceny do tejto oblasti. Pšenici pomohol i fakt, že vývoj na burze CBOT v Chicagu bol podobný ako v Paríži a na podobnej úrovni sa tiež nachádzal support. I napriek silnej korelácii oboch trhov, ktorá je pre ne príznačná sa patterny technickej analýzy nemusia vždy nachádzať na podobnej úrovni.

Dnes už môžeme zhodnotiť, že odrazenie od okrúhlej úrovne dokázalo dokonca na takmer mesiac a pol neutralizovať klesajúci trend v ktorom sa cena dlhodobo nachádzala. Avšak pri pohľade na vývoj z pohľadu týždňového grafu (1.2), nie denného (1.1) je vidieť, že aktuálny odraz smerom nahor predstavuje len malú korekciu a nemožno ju považovať za signál k otočeniu trendu na rastúci. Trh tak i naďalej z dlhodobého pohľadu zostáva v červených číslach a aktuálne obdobie v ktorom sa nachádzame je považované za klesajúci trend. Navyše, aktuálne sa nachádzame medzi supportom na cene 200 €/t, ktorý pomáha chrániť pred dodatočným poklesom a rezistenciou na cene 230€/t, ktorá naopak vytvára prekážku pre rast nad jej hodnotu.

Predikcia na nasledujúce obdobie zostáva preto naklonená viac na stranu poklesu ako na stranu rastu. Ten však bude dosahovať pozvoľnejšie tempo podobné tomu z koncom roka 2023, nie tak agresívne ako sme videli v roku aktuálnom.

Pre predávajúcich je tak ideálne obdobie na využitie aktuálneho cenového skoku na predaj tovaru pred budúcou úrodou. Rast ceny bol totiž spôsobený oživením stagnujúceho dopytu z predchádzajúceho obdobia. 

 Graf č. 1.1: Pšenica, MATIF, Denný graf, september 2024

 Graf č. 1.2: Pšenica, MATIF, týždenný graf, september 2024

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf 2: Pšenica, d., CBOT, sept. 24, (usd-c/bu)

Na trhu badať postupný nárast volatility, ktorý sa prejavuje veľkosťou knôtov pri denných sviečkach. Včerajšia obchodná seansa na burze CBOT je toho dobrým príkladom, kedy telo sviečky predstavuje len malú časť jej veľkosti. Jedným z dôvodov je očakávaný WASDE report z dielne Amerického ministerstva poľnohospodárstva, ktorý bude zverejnený štvrtok 11.04.2024 a ktorého výsledky prinesieme v budúcom týždni.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, august 2024 (195,75 €/t)

Graf č. 4: Repka, MATIF, Denný, máj 2024 (442,75 €/t)

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

Na Starom kontinente bude pomerne sucho, s výnimkou severnej časti a malých lokálnych zrážok v Strednej Európe.

Po vlne teplého vzduchu, ktorý spôsobil na našom území teploty siahajúce ku 28 °C, očakávame opäť ochladenie. Streda so sebou prinesie prudký pokles denných teplôt spolu s prehánkami na takmer celom území krajiny. Teploty  zo svojich maxím z predchádzajúcich dní poklesnú prudko až o 13 °C, avšak nasledujúce dni prinesú opätovné oteplenie. To však bude postupné a do konca tohto týždňa nedosiahneme hodnoty ktoré boli pri jeho začiatku.

Graf č. 5: Sója, CBOT, Denný, máj 2024, USD/bu

Graf č. 6: Ropa WTI, CBOT, Denný, jún 2024, USD/ba

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne