Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 07.03.2023
Ročník: 11 -2024
Číslo: 978
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 07.03.2024                        Ročník: 11 – 2024                           Číslo: 978                       Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  201,00 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 196,75 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

Ostro sledovaný vývoj cien pšenice na burzaćh CBOT a MATIF priniesol od posledného vydania KN dôležité zmeny. Cena v Chicagu prelomila úroveň supportu od ktorého sa odrážala smerom nahor a zneplatnila tak túto úroveň. Z hľadiska technickej analýzy sa otvára potenciál pre dodatočný pokles ceny tejto komodity. Dianie za oceánom sa okamžite prenieslo do Európy, kde bolo vidieť definitívne prelomenie okrúhlej ceny 200 €/t v prípade septembrového kontraktu.

Negatívne smerovanie ceny pšenice podporili pozitívne správy z Austrálie, kde sa tešia z dobrého počasia. Austrália patrí medzi kľúčových svetových producentov a exportérov agrokomodít. Trh vníma takéto zmeny pomerne citlivo a posiela cenu smerom nadol. Austrália očakáva navýšenie objemu produkcie pšenice o 2,4 mil. ton na 28,4 mil. ton z pôvodných 26 mil. ton. Nárast očakávaného objemu produkcie zaznamenal i jačmeň a repka. Dôvodom tejto zmeny sú zrážky a zlepšenie výhľadu počasia na nasledujúce dni. Austrália sa tak definitívne zotavuje z predchádzajúcej sezóny, kedy ju postihlo silné El Nino a spôsobilo extrémne suché počasie.

India také šťastie ako Austrália nemala, do krajiny taktiež prišli zrážky, ktoré sa často prejavovali vo forme búrok, avšak tu sú farmári tesne pred zberom. Z veľkej časti krajiny hlásia poľnohospodári škody, nielen na kvalite, ale i na kvantite. India sa tak dočká tretej slabej žatvy v rade a spolu s vyčerpanými štátnymi zásobami pšenice, im nezostane nič iné, ako masívne navýšiť import. Pokrytie výpadku u tak veľkej krajiny je možné brať ako silný fundament, ktorý by mohol pomôcť k stabilizácii ceny.

 Graf č. 1: Pšenica, MATIF, denný graf, september 2024

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf 2: pšenica, d., CBOT, sept. 24, (usd-c/bu)

Pri počasí v tomto čísle ešte zostaneme a pozrieme sa na to ako ovplyvňuje produkciu štátov v Latinskej Amerike. Argentína hlási potenciálne poškodenie plodín v dôsledku príchodu La Nina (opak El Nino), čo by pre krajinu znamenalo prudké zrážky počas nasledujúceho obdobia. El Nino pritom ohrozoval predchádzajúci rok farmárov silným suchom. Krajina tak ide z extrému do extrému.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, august 2024 (176,25 €/t)

Graf č. 4: Repka, MATIF, Denný, máj 2024 (422,50 €/t)

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

Oblačnosť o strednej intenzite zostáva i naďalej nad juhom Starého kontinentu, pričom sa nad ním tiahne od západu až po východ. Zrážky sa vyskytnú najme na západe a na Balkáne, kde budú najintenzívnejšie. V tomto týždni prišlo na celom území Európy k ochladeniu, v niektorých prípadoch o viac ako 10 °C.

Naše územie nebolo v prípade tejto zmeny výnimkou a teploty i tu klesli ku bodu mrazu na juhu, na severe dokonca pod túto hodnotu. U nás sa so zrážkami počíta na celom území Slovenska, pričom najintenzívnejšie sa prejavia začiatkom týždňa.

Graf č. 5: Sója, CBOT, Denný, máj 2024, USD/bu

Graf č. 6: Ropa WTI, CBOT, Denný, jún 2024, USD/ba

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne