Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 13.02.2023
Ročník: 11 -2024
Číslo: 973
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 13.02.2024                        Ročník: 11 – 2024                           Číslo: 973                       Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  209,75 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 207,25 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

V aktuálnom čísle sa budeme venovať výsledkom posledného WASDE reportu z dielne Ministerstva poľnohospodárstva Spojených Štátov, ktorý monitoruje stav svetových zásob, očakávanej produkcie, spotreby a objemu obchodu, na základe dát samotných ministerstiev. Štandardne prináša obdobie v ktorom je táto správa zverejňovaná, nárast volatility, ktorá sa dá vysvetliť ako nervozita obchodníkov čakajúcich na výsledky.

Tesne po zverejnení výsledkov WASDE reportu bolo vidieť nárast ceny pšenice v Spojených Štátoch, čo sa po otvorení nového obchodného dňa v Európe, prenieslo z poza oceána i do Európy. V grafe č. 1 je vidieť prudkú reakciu vo forme dlhej zelenej sviečky, ktorá posunula cenu pšenice obchodovanej v Paríži, opäť ku hodnote 210 €/t.

Výsledky odhalili očakávaný nárast objemu svetovej produkcie pšenice o necelý 1 milión ton, na čom sa v najväčšej miere podielali krajiny ako Argentína a Irak. U skoro všetkých kľúčových pestovateľov tejto komodity, zostávajú očakávania od minulo-mesačného WASDE reportu nezmenené. Produkcia v Európskej Únii zaznamenala mierny pokles o 0,3 mil. ton na 134 mil. ton.

Nárast zaznamenala svetová spotreba tejto komodity a to o 1,1 mil. ton na 797,5 mil. ton. Na tejto zmene sa podielali zmeny pre ľudskú spotrebu, kŕmené účely i technické využitie a to najmä v prípade Indie. Tamojšia vláda sa v dôsledku prudkého nárastu inflácie, snaží dať do obehu rekordné množstvo tovaru zo štátnych rezerv v rámci ich programov solidárnosti.

Objem svetového obchodu s pšenicou vzrástol o 1,2 mil. ton na 210,7 mil. ton a to na základe nárastu exportu v prípade Ukrajiny, Argentíny, Turecka a Austrálie, čomu nestačil kontrovať pokles v prípade Brazílie a Veľkej Británie.

 Graf č. 1: Pšenica, MATIF, denný graf, Marec 2024

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf 2: Pšenica, d., CBOT, Mar. 24, (usd-c/bu)

Dôvodom nárastu ceny pšenice vo svete bolo zverejnenie očakávaného objemu zásob, ktorý poklesol v porovnaní s poslednou predikciou o 0,7 mil. ton na 259,4 mil. ton, čo je najnižšia úroveň od sezóny 2015/2016. Na tejto zmene sa okrem už spomenutej Indie, podpísali i krajiny ako Čína, či Ukrajina. Práve tento údaj považujú obchodníci za jeden z najdôležitejších pre vývoj ceny v budúcnosti.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, marec 2024 (177,75 €/t)

Graf č. 4: Repka, MATIF, Denný, máj 2024 (410,75 €/t)

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

Silná oblačnosť spojená s výskytom zrážok, ktoré boli v minulom týždni vidieť takmer nad celým územím Starého kontinentu, sa takmer úplne vytratili. Aktuálne sa ich výskyt očakáva len na juhovýchode Európy a čiastočne nad Pobaltím. Na väčšine území Európy sa tak očakáva jasné, až polojasné počasie.


Výnimkou nebude ani naša krajina, kde polooblačno počasie vystriedajú prehánky až s príchodom víkendu. Teploty zostávajú i naďalej vyššie. Maximum na juhu dosiahne 15 °C, k čomu by malo prísť v piatok.

tabuľka č.1: WASDE – pšenica globálne

tabuľka č.1: WASDE – pšenica po krajinách

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne