Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 06.02.2023
Ročník: 11 -2024
Číslo: 971
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 06.02.2024                        Ročník: 11 – 2024                           Číslo: 971                       Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  212,50 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 209,50 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

Kľúčovým dianím v týchto dňoch je vývoj na trhu v Číne, ktorá prechádza veľmi turbulentným obdobím z dôvodu likvidácie najväčšieho realitného developera na tamojšom trhu. Toto dianie neovplyvnilo len realitný trh a už vôbec nie len dianie v Číne, ale prelialo nervozitu i za Čínsky múr, do sveta. Čiastočne reagovali akcie, ale hlavne ceny energií na čele s ropou. Tá sa po zverejnení týchto informácii začala veľmi prudko prepadať a mazala tak zisky z predchádzajúcich dní, kedy cena tejto komodity rástla v dôsledku diania v Červenom mori, o ktorom sme pravidelne informovali. (Graf č. 6)

Na pokles ceny ropy ihneď zareagovali i jej substitúty a komodity s ňou späté, na čele s olejninami a kukuricou z ktorej sa vo veľkej miere produkuje etanol. Ceny repky a sóje siahajú ku novým cenovým dnám, kde sa tieto komodity neobchodovali viac ako pol roka.

V kontexte minulého čísla, kedy sme sa venovali vyhľadávaní supportov pri cene pšenice, aj v prípade týchto komodít je vidieť priblíženie sa ku významným hraniciam supportu. V prípade repky obchodovanej na burze v Paríži, sa táto hranica nachádza na okrúhlej cene 400 €/t, kde sa obchodovala naposledy koncom mája 2023. V tom období bola situácia podobná a práve dotyk s touto úrovňou zastavil nepretržitý pokles ktorý trval takmer 3 mesiace. To dodáva supportu na robustnosti a je možné zopakovanie sa scenára. V prípade ak by sa fundamenty o zhoršení výhľadu kľúčového spotrebiteľa tejto komodity akým je Čína, neprestali stupňovať, je veľká šanca na prelomenie hodnoty 400€/t a s tým spojený akceleračný efekt, ktorý by mohol mať potenciál poslať cenu repky až ku hodnotám pod 350 €/t. 

 Graf č. 1: Pšenica, MATIF, týždenný graf, Marec 2024

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf 2: kukurica, d., CBOT, Mar. 24, (usd-c/bu)

Ekonomickým správam z Ázie, ktoré podporujú pokles cien agrokomodít, kontrujú správy z Latinskej Ameriky. Argentína, ktorá patrí medzi kľúčových producentov sóje, pšenice a kukurice, hlási extrémne vysoké teploty. V niektorých oblastiach dosahujú denné maximá až 40 °C a viac. Poľnohospodári varujú, že je nemožné uchrániť plodiny na poliach v prípade ak teploty budú pokračovať. Nasledujúce dni nieje výhľad na zmenu.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, marec 2024 (185,75 €/t)

Graf č. 4: Repka, MATIF, Denný, máj 2024 (426,00 €/t)

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

Po suchom týždni sa do Európy opäť vracajú zrážky. Tie by mali zasiahnuť primárne západ kontinentu, pričom s postupom času sa budú presúvať smerom na východ. S presunom bude ich intenzita klesať. V najväčšej miere sa prejavia na území severného Talianska a v Portugalsku, kde sa očakáva výskyt búrok. 

Naše územie táto oblačnosť obíde. Zasiahnutá bude len časť severu krajiny, inde sa očakáva oblačný až polo-oblačný týždeň. Teploty zostávajú i naďalej nad 10 °C. Maximum na juhu v sobotu, dosiahne 18° C.

graf č. 5: sója, CBOT, denný, máj (USD/bu)

graf č. 6: ropa wti, CBOT, denný, marec (USD/ba)

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne