Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 12.12.2023
Ročník: 10 -2023
Číslo: 960
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 12.12.2023                        Ročník: 10 – 2023                           Číslo: 960                       Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  231,00 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 227,75 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

V predchádzajúcom čísle sme sa venovali cenovým nárastom pšenice na burze CBOT v Chicagu a následne i MATIFe v Paríži, kam sa pozitívny sentiment okamžite preniesol. Ako sme hovorili, primárnym dôvodom na rast ceny tejto komodity boli správy z Číny, ktorá zrealizovala nevídané nákupy pšenice z USA.

Pre predstavu o aké objemy sa jedná, keď dokázali natoľko zasiahnuť vývoj na komoditných burzách, sa pozrieme na vývoj celkového exportu pšenice z Ameriky do USA za posledný rok. Do 30. novembra 2023 sa z krajiny do Číny vyviezlo spolu 1,075 mil. ton pšenice. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi tak tento objem predstavoval 3 ročné maximum.

Zaujímavé však je, že od začiatku mesiaca december sa z USA do Číny stihlo predať 1,01 mil. ton v celkovo 3 obchodoch. Maximálny objem obchodu medzi týmito dvoma krajinami, za posledných 20 rokov predstavoval v jednom roku 4,25 mil. ton.

Tieto dáta perfektne zdôvodňujú dianie na komoditných trhoch a ošiaľ, ktorý spôsobil nárast cien smerom nahor po celom svete je tak ľahšie pochopiteľný. Po tom ako Čína prestala masívne vykupovať pšenicu na trhu, hodnota tejto komodity začala korigovať a vymazala časť svojich predchádzajúcich ziskov. Na burze CBOT je vidieť rekordné množstvo otvorených predajných (short) pozícii, ktoré hovoria o tom, že nastavenie tamojších obchodníkov je s očakávaním ceny smerom nadol. Z technického pohľadu má tak cena na MATIFe po vyprchnutí eufórie obchodníkov, otvorené smerovanie ku hodnote 220 €/t, kde sa nachádzala v druhej polovici decembra.

 Graf č. 1: Pšenica, MATIF, Denný graf, Marec 2024

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf 2: pšenica, d., CBOT, Mar. 24, (usd-c/bu)

Austrália sa v posledných mesiacoch pomerne často spomínala v spojitosti s vývojom tohtoročného El Nino, ktorý zasiahol veľkú časť sveta, no práve Austrália je pri jeho výskyte jedna z najohrozenejších lokalít. V predchádzajúcich týždňoch zasiahli krajinu výdatné dažde, ktoré spôsobili, že november bol o 37,8 % nad priemerom za roky od 1961. Poľnohospodári, ktorí očakávali drastický pokles objemu produkcie až o 37 % na 25,5 mil., sa tešia a očakávajú zlepšenie výhľadu.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, marec 2024 (201,00 €/t)

Graf č. 4: Repka, MATIF, Denný, máj 2024 (448,50 €/t)

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

Oblačnosť spájaná s výskytom zrážok sa postupne presúva zo západnej polovice kontinentu viac na východ. S presunom však prichádza pokles intenzity zrážok, ktoré budú dosahovať prevažne silu prehánok, ojedinele slabších dažďov, prípadne sneženia, v závislosti na teplote.

Na našom území sa v nasledujúcich dňoch očakáva oteplenie, ktoré spôsobí roztopenie väčšinu snehu v oblastiach mimo severu krajiny. Na severe totiž teploty zostávajú pod bodom mrazu a v kombinácii so zrážkami sa očakáva zosilenie snehovej prikrývky.

Graf č. 5: Ropa WTI, CBOT, marec 2024, (71,86 USD/BA)

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne