Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 10.10.2023
Ročník: 10 -2023
Číslo: 949
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 10.10.2023                        Ročník: 10 -2023                           Číslo: 949                       Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  238,00 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 235,00 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

Dianie vo svete priamo vplýva i na ceny agrokomodít a preto obchodníci sledujú nielen konflikt na Ukrajine, ktorý má síce výraznejší vplyv na poľnohospodárske komodity z dôvodu vysokého podielu oboch účastníkov na svetovej produkcii, ale taktiež dianie na Blízkom východe. Dianie spojené s konfliktom v Izraeli a jeho okolí má väčší vplyv práve na energeticky sektor, nakoľko krajina nieje poľnohospodársky významná v svetovom meradle.

Zvýšená volatilita, ktorú je vidieť práve pri obchodovaní ropy (graf č. 6), prišla práve v čase, kedy sa cena čierneho zlata rútila smerom nadol a pomohla tak za-stabilizovať jej hodnotu nad 80 USD/ba. Toto dianie pomáha hlavne olejninám a kukurici, ktorá sa vo veľkej miere využíva na energetické účely, najmä v USA. Dianie z grafu ropy sa presunulo na spomínané komodity, a dopomohlo k stabilizácii negatívneho trendu v ktorom sa takmer všetky z týchto inštrumentov nachádzali.

Pri olejninách ešte zostaneme, nakoľko sa sem môže radiť aj sója, ktorá je síce kategorizovaná ako strukovina, no pre vysoký obsah tuku ju často zaradujeme do olejnín. Na trhu CBOT v Chicagu, ktorý je objemom najväčší na svete pre sóju, je aktuálne aktívny najvyšší počet predajných pozícii, tzv. stávok na pokles od apríla 2020. Obchodníci tak očakávajú pokles ceny tejto komodity ešte nižšie ako je aktuálna hodnota, k čomu prispelo prelomenie supportu na ktorom sa obchodovala v minulom týždni a cena sa tak dostala na ďalší support, ktorý ak sa taktiež podarí prelomiť, otvára sa priestor na potenciálny prudký pád o viac ako 1 USD/bu. (graf č. 4).

 Graf č. 1: Pšenica, MATIF, Denný graf, december 2023

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf 2: pšenica, d., CBOT, dec 23, (usd-c/bu

Pre cenu negatívnym fundamentom naopak kontruje vývoj v Argentíne, ktorá patrí medzi kľúčových producentov tejto komodity. Posledné 4 roky sa táto krajina umiestňovala na prvej priečke v objeme exportu sóje a sójových produktov. Tamojší poľnohospodári hlásia katastrofálnu situáciu na poliach a historické sucho. Krajina sa naopak stáva importérom tejto komodity, nakoľko lokálne procesory sú pre nedostatok tovaru nútené obmedzovať výrobu.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, nov. 2023 (205,75 €/t)

Graf č. 4: Sója, CBOT, Denný, nov 2023 (12,62 USd/bu)

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

Počasie nad Európou bude v novom týždni veľmi podobné tomu z predchádzajúceho týždňa. Na väčšine územia Starého kontinentu sa tak očakáva jasné, až polojasné počasie, bez zrážok. Tie sa budú nachádzať prevažne na severe a východe kontinentu, pričom sa veľmi pomaly budú presúvať smerom na juhozápad.

Na našom území sa so zrážkami stretneme až koncom týždňa, kedy sa zároveň paradoxne očakáva nárast denných teplôt v porovnaní s tými aktuálnymi. Zrážky budú mať miernu intenzitu.

 Graf č. 6: Ropa WTI, denný graf, MATIF, Dec. 2023, USD/BA

 Graf č. 6: Repka, denný graf, MATIF, nov. 2023, (426,25 €/t)

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne