Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 09.07.2024
Ročník: 11 -2024
Číslo: 1007
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 09.07.2024                        Ročník: 11 – 2024                           Číslo: 1007                       Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  227,00 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 220,50 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

Tak ako sme spomínali v predchádzajúcom čísle KN, ceny nami sledovaných komodít vstupovali do nového týždňa s vyššou volatilitou ako je štandardné, čo bolo spôsobené neobchodným dňom v Spojených Štátoch ku koncu týždňa a s tým spojeným presunom objednávok. V tomto týždni sa očakáva celkovo vyššia volatilita, čo sa pripisuje očakávanému zverejneniu WASDE reportu. Dovtedy sa predpokladá istá zdržanlivosť obchodníkov, ktorí budú viacmenej vyčkávať a na cenu môže vo väčšej miere vplývať technická analýza namiesto fundamentov.

Jedným z mála fundamentov, ktoré boli zverejnené od konca minulého týždňa, bolo očakávanie vývoja počasia v najľudnatejšej krajine na svete – v Indii. Krajina ktorá má striktne nastavený program pestovania agrokomodít a obchodovania s nimi, očakáva výrazné zlepšené výhľadu počasia v druhej polovici mesiaca. Zatiaľ čo posledné dni primiesil úhrn zrážok v priemere o 11 % menší ako dlhodobý medián na toto obdobie, Indické Meteorologické Oddelenie, ktoré spadá pod štát, očakáva nápravu. Nasledujúce dni by mali byť spojené s prudkými dažďami, ktoré nielenže dorovnajú predchádzajúci nedostatok, ale ho dokonca predčia a mesiac júl by mal skončiť s úhrnom zrážok o 6% vyšším ako je 50 ročný priemer. Monzúnové zrážky v tomto období sú zodpovedné za viac ako 70% celkových zrážok počas roka a poľnohospodári si ich preto ukladajú do rezervoárov na neskoršie použitie.

Letné monzúnové dažde sú kritické pre poľnohospodárstvo v tejto časti zemegule a preto dáta o vývoji zrážok v Ázijských krajinách sú dôležitým fundamentom vyplývajúcim na vývoj cien agrokomodít vo svete. V tomto roku o to viac, že sa spájajú s očakávaným začiatkom La Nina, ktorá nahradí predchádzajúce El Nino.

 Graf č. 1-a: Pšenica, MATIF, Denný graf, september 2024

 Graf č. 1-b: Pšenica, MATIF, týždenný graf, september 2024

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf 2: pšenica, d., CBOT, sept. 24, (usd-c/bu)

Zatiaľ čo kukurica obchodovaná na burze CBOT v Chicagu, prerazila svoje posledné dno a smeruje hlbšie do červených čísel, pšenica na rovnakej burze za odrazila od svojho supportu. Úroveň technickej analýzy – support, od ktorej sa cena odrazila nahor a pomohla tak k čiastočnej stabilizácii, sa nachádza na hodnote 5,5-5,6 USD/bu. Kľúčové pre budúce smerovanie bude spomínané zverejnenie WASDE reportu v piatok.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, august 2024 (209,25 €/t)

Graf č. 4: Repka, MATIF, Denný, November 2024 (508,25 €/t)

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

Nad väčšinou územia Starého kontinentu sa v nasledujúcich dňoch očakáva jasné až polojasné počasie so zrážkami len v obmedzenej miere. Oblačnosť a s ňou spojený výskyt zrážok sa bude v tomto týždni vyskytovať najmä nad Strednou Európou a južnou časťou Škandinávie.

Práve naše územie sa bude priamo potýkať so zrážkami, ktoré sú ohlásené počas týždňa. Od stredy až do nedele sa s malou výnimkou vo štvrtok, očakávajú silné dažde na väčšine územia krajiny. Ich intenzita bude dosahovať formy búrok.

Graf č. 5: Sója, CBOT, Denný, september 2024, USD/bu

graf č.6: Vývoj ceny ropy WTI, CBOT, Ba/USD

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne