Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 05.03.2023
Ročník: 11 -2024
Číslo: 977
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 05.03.2024                        Ročník: 11 – 2024                           Číslo: 977                       Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  203,25 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 199,25 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

V tomto čísle si spravíme malý prehľad toho, ktoré faktory v týchto dňoch formujú ceny agrokomdít u nás a vo svete. Nefundamentálny faktor je technická analýza, ktorá formuje cenu na základe jednoduchých patternov akými sú supporty. Pri pohľade na vývoj ceny pšenice na MATIFe v Paríži a CBOT v Chicagu, je vidieť takmer totožné dianie. Pšenica u nás a za oceánom narazila na dôležitú úroveň supportu, na ktorej sa podobné dianie opakovalo i v minulosti. Pšenica na MATIFe sa dokonca obchoduje na okrúhlej úrovni 200 €/t, na ktorej prebieha boj o budúce smerovanie, o ktorom sme už v minulosti viac-krát písali. Okrúhla úroveň supportu potvrdzuje svoju robustnosť a zatiaľ úspešne odráža pokusy o prelomenie. V prípade prelomenia úrovne 200 €/t je možné očakávať aktiváciu čakajúcich objednávok a zrýchlenie tempa prepadu.

Zo Spojených Štátov k nám chodia správy o rekordnom množstve tzv. short  (predajných) objednávok zo strany inštitucionálnych obchodníkov, akými sú napríklad veľké banky, či hedžové fondy. To znamená, že očakávania takto veľkých inštitúcii sú nastavené na pokračovanie výpredajov pri dotknutých komoditách. Tieto správy sa týkajú predovšetkým sóje a kukurice. Zatiaľ čo pri kukurici poklesol objem predaných objednávok z rekordných 340 732 kontraktov na 295,258 kontraktov, v prípade sóje toto číslo ešte narástlo. Môžme tak definitívne povedať, že veľkých obchodníci očakávajú pri týchto komoditách pokračovanie výpredaju.

Zaujímavou správou je zákaz vývozu benzínu a ropy, ktoré vydalo Rusko v predchádzajúcich dňoch. Ako dôvod sa uvádza stabilizácia cien pohonných hmôt na pumpách v krajine, nakoľko pohonné hmoty nevplývajú len na ceny transportov tovarov a osôb, ale vo veľkej miere taktiež na poľnohospodárstvo. Rusko si dlhoročne drží pozíciu najväčšieho svetového exportéra pšenice. Správa hovoriaca o problémoch môže mať vplyv na ceny agrokomodít a ich dostupnosť. I napriek tomu, že ruské agrokomodity sa nedostávajú do destinácii v Európskej Únii, pôsobia tieto údaje na ceny v Európe a preto je potrebné ich sledovať. Správa o zákaze vývozu pohonných hmôt z krajiny ako Rusko, ktoré je v tomto smere tradičným exportérom, prekvapila obchodníkov. Môže však súvisieť s úspešnými ukrajinskými útokmi pomocou dronov na rafinérie v Rusku, ktoré sa udiali v posledných týždňoch s cieľom oslabiť logistiku na fronte.

 Graf č. 1: Pšenica, MATIF, denný graf, september 2024

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf 2: pšenica, d., CBOT, sept. 24, (usd-c/bu)

Z Poľska hlásia poľnohospodári pokračovanie štrajku na zajtrajší deň, pričom sa očakáva výraznejšie zablokovanie hlavných ťahov ako v minulosti. Poľnohospodárom sa však podarilo dosiahnuť čiastočne svoj cieľ a to nielen pozornosť médií, kde komunikujú podobné problémy ako u nás, dosiahli i to, že tamojšia vláda hovorí o zavedení tvrdších opatrení proti dovozu agrokomodít z Ukrajiny, ak EÚ nevytvorí účinnejšie opatrenia ako doteraz.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, august 2024 (177,00 €/t)

Graf č. 4: Repka, MATIF, Denný, máj 2024 (417,25 €/t)

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

Zvýšená oblačnosť a s ňou spojené zrážky, ktoré v uplynulých dňoch dosahovali intenzitu búrok, sa postupne presunuli smerom na juh. S postupným presunom stratili veľkú časť svojej intenzity a v nasledujúcich dňoch sa budú vyskytovať na juhu kontinentu len vo forme slabých prehánok.

Na naše územie prídu zrážky, ktoré môžu prerásť do lokálnych búrok. Očakáva sa veľký rozdiel v denných a nočných teplotách. Zatiaľ čo cez deň bude na juhu až 15 °C, počas nočných hodín sa očakáva, že teplomer ukáže zápornú hodnotu.

Graf č. 5: Sója, CBOT, Denný, máj 2024, USD/bu

Graf č. 6: Ropa WTI, CBOT, Denný, jún 2024, USD/ba

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne