Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 07.11.2023
Ročník: 10 -2023
Číslo: 955
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 07.11.2023                        Ročník: 10 -2023                           Číslo: 955                       Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  233,00 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 231,00 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

Ochladnuté vzťahy medzi Čínou a Spojenými Štátmi sa neprejavili len v technologickom sektore, čomu sa často venujú média a analytici, ale taktiež  v oblasti obchodu s poľnohospodárskymi komoditami. V minulom čísle sme hovorili o prudkom poklese objemu exportu sóje do Číny z USA a nahradení dodávateľmi z Brazílie.

V dôsledku veľmi zlých čísel bola zostavená skupina obchodníkov na čele s lídrami v obchode (celkovo 11 spoločností) s olejninami a inými agrokomoditami na trhu v Amerike a boli vyslaní do Číny s cieľom zvýšiť konkurencieschopnosť a zlepšiť obchodné saldo medzi týmito dvoma krajinami. Naposledy bolo podobnú akciu vidieť v roku 2017, kedy priniesla úžitok. Podľa diplomata USA v Číne, je aktuálna situácia veľmi komplikovaná, no práve obchod s poľnohospodárskymi komoditami má potenciál byť tým správnym iniciátorom na oteplenie vzťahov medzi krajinami.

Pri Číne zostaneme i naďalej, krajina v týchto dňoch masívne nakupuje agrokomodity z Európy a Austrálie, čo je dôsledok zhoršeného výhľadu produkcie krajiny. Očakáva sa, že objem tohtoročného importu Číny dosiahne rekord až 12 mil. ton a predčí tak posledný rekord z roku 2022, kedy bol objem dovozu 9,96 mil. ton. Dôvodom je najmä veľmi nepriaznivá situácia v dôsledku silných dažďov, ktoré dokázali zhoršiť výhľad i napriek nárastu plochy určenej na osev pšenice. Táto krajina si s prehľadom drží pozíciu najväčšieho svetového producenta a spotrebiteľa agrokomodít i napriek tohtoročnému očakávanému poklesu produkcie o 0,9% na 134,5 mil. ton.

Ohlásené boli nákupy pšenice z Francúzska o objeme 2,5 mil. ton a takmer 2 mil. ton pšenice z Austrálie.

 Graf č. 1: Pšenica, MATIF, Denný graf, december 2023

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf 2: pšenica, T., CBOT, dec 23, (usd-c/bu)

Vývoj ceny ropy, ktorá nielenže vplýva priamo na ceny olejnín, ale taktiež nepriamo ako vstup do celej poľnohospodárskej výroby, sa aktuálne nachádza na svojom silnom supporte na cene 80 USD/ba (graf č. 5). Tu sa cena čierneho zlata obchodovala pred mesiacom, kedy sa odrazila smerom nahor po správach OPECu. Aj v týchto dňoch zverejnilo združenie OPEC správy o limitovaní výroby, avšak tento krát bez výraznej reakcie.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, nov. 2023 (198,00 €/t)

Graf č. 4: Sója, CBOT, Denný, nov 2023 (12,81 USd/bu)

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

Na väčšine území Starého kontinentu zostáva i naďalej oblačno i napriek tomu, že oblačnosť stratila na intenzite. Spolu s ňou sa znížila intenzita zrážok na západe Európy, kde v posledných takmer 3  týždňoch vyčíňalo počasie a zrážky začali spôsobovať škody. Aktuálne sa výskyt silných zrážok o intenzite búrok vyskytuje na juhu kontinentu na Balkáne.

Na našom území sa očakávajú zrážky len s miernou intenzitou, vo forme zrážok a to takmer po celý týždeň s jednodňovým prestávkami.

Graf č. 5: Ropa wti, CBOT, Denný, nov 2023, (82,77 USD/BU)

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne