Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 09.01.2023
Ročník: 11 -2024
Číslo: 963
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 09.01.2024                        Ročník: 11 – 2024                           Číslo: 963                       Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  220,25 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 217,25 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

Na úvod by sme v mene redakcie chceli našim čitateľom popriať všetko najlepšie v novom roku, aby sa im darilo zrealizovať čo najviac obchodov za vytúžené ceny!

Väčšina nami sledovaných agrokomodít vstupovala do roku 2024 v klesajúcom trende, pričom niektoré komodity sa v tomto trhovom štádiu nachádzajú dlhodobo. Najlepším príkladom je kukurica obchodovaná na burze MATIF v Paríži (graf č. 3). Najväčšie prepady však zaznamenali olejniny, ktoré sú vo veľkej miere naviazané na vývoj ceny ropy. Cena sóje na burze CBOT v Chicagu, ktorá je najväčšia s touto komoditou a je tak pre ostatné burzy cenotvorná, sa za 5 obchodných seáns v tomto roku prepadla o takmer 6%. Dôvodom je aj to, že ku koncu roku sa obchodovala blízko supportu na cene 13 USD/bu, ktorý po prelomení znamenal aktiváciu čakajúcich príkazov a prudký výpredaj.

Cena pšenice obchodovanej na MATIFe, ktorú je vidieť v grafe č. 1 sa taktiež obchoduje blízko supportu na hodnote 220 €/t, čo je brané ako psychologicky významná hodnota. K jej prípadnému prelomeniu môžu dopomôcť fundamenty vo forme WASDE reportu, ktorý vydá Americké ministerstvo poľnohospodárstva v piatok a v ktorom potvrdí, alebo vyvráti očakávania od úrody a zásob na rok 2024.

 Graf č. 1: Pšenica, MATIF, Denný graf, Marec 2024

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf 2: pšenica, d., CBOT, Mar. 24, (usd-c/bu)

Od nášho východného suseda prichádzajú správy hovoriace o možnom ohrození budúcej úrody. To by mohlo spôsobiť nepriaznivé počasie nad väčšinou krajiny. Podobne ako u nás, aj na Ukrajine prichádza k prudkým zmenám počasia a najmä teplôt, avšak v ich prípade sú tieto zmeny ešte radikálnejšie. V tejto sezóne dosahuje pritom ozimná pšenica rekordný podiel – až 95 % celkovej plánovanej výsadby pšenice v krajine.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, marec 2024 (193,50 €/t)

Graf č. 4: Repka, MATIF, Denný, máj 2024 (420,25 €/t)

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

Nad Starým kontinentom je momentálne prevažne jasné počasie, avšak spájané s príchodom chladného frontu, ktorý zasiahne takmer celú Európu. Ochladenie prináša denné teploty siahajúce niekoľko stupňov pod bod mrazu i na samotný juh. Zrážky ktoré sa ojedinele vyskytnú na západe juhu a samotnom severe, tak budú mať formu sneženia.

Na našom území bude s postupom času prichádzať pomaly k miernemu otepleniu. Avšak nočné teploty zostávajú po celý týždeň pod bodom mrazu aj na juhu krajiny.

Graf č. 5: Sója, CBOT, marec 2024, (12,57 USD/Bu)

Graf č. 6: Ropa WTI, CBOT, marec 2024, (71,03 USD/BA)

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne