Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 19.12.2023
Ročník: 10 -2023
Číslo: 962
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 19.12.2023                        Ročník: 10 – 2023                           Číslo: 962                       Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  224,50 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 222,25 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

Vývoj ceny pšenice obchodovanej na burze MATIF v Paríži, ukázal v posledných dňoch  pokračovanie dlhodobého trendu a potlačil tak snahu o korekciu predchádzajúceho prepadu. Zatiaľ čo začiatkom mesiaca cena tejto komodity na MATIFe rástla, neskôr sa začala obchodovať viacmenej do strany a koncom minulého týždňa sme videli sériu červených dní, ktoré poslali cenu pšenice do blízkosti svojich dlhodobých miním pri hodnote 220 €/t.

Z pohľadu technickej analýzy je práve táto hodnota kľúčová pre budúce smerovanie, avšak dlhodobý trend smerom nadol je dostatočne robustný aby ju prelomil. Rozhodnúť sa môže už nasledujúce dni a toto rozhodnutie obchodíkov ukáže smerovanie pre ďalšie obdobie.

Situácia v Austrálii, ktorej sme sa v minulosti venovali a ktorú sledujeme z dôvodu kľúčového postavenia krajiny na svetovom obchode sa mierne zlepšila. Mierny optimizmus producentom priniesli zrážky z konca minulého týždňa. Podľa výsledkov anonymného prieskumu sú však tohtoročné očakávania najnižšie od roku 2018.

Vláda očakáva, že objem hodnôt všetkých predaných agrokomodít bude v tomto roku predstavovať 78 mld. AUD. Pre predstavu, rok predtým bola hodnota exportu agrokomodít stanovená na 94 miliárd AUD. Dôvodom je výskyt fenoménu El Nino, ktorý už tradične naviac ohrozuje práve protinožcov.

 Graf č. 1: Pšenica, MATIF, Denný graf, Marec 2024

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf 2: pšenica, d., CBOT, Mar. 24, (usd-c/bu)

Pri pohľade na vývoj ceny pšenice za oceánom na burze CBOT  v Chicagu, je vidieť pomerne dlhé sviečky smerom nadol, ktoré sa začali v grafe objavovať po dosiahnutí lokálneho maxima podporeného exportom do Číny. Červené denné výpredaje sú spôsobené hlavne správami ako napríklad tá posledná z Argentíny. Jej obsahom bolo, že prudká búrka, ktorá sa prehnala krajinou a ktorá si vzala i obete, priniesla poľnohospodárom vytúženú vlahu.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, marec 2024 (198,75 €/t)

Graf č. 4: Repka, MATIF, Denný, máj 2024 (437,50 €/t)

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

Oblačnosť, ktorá sa nad Starým kontinentom v týchto dňoch presúvala zo západu smerom na východ, opäť naberie na intenzite, po tom ako v predchádzajúcich dňoch strácala. Jej smerovanie sa čiastočne zmení, v polovici týždňa zasiahne i Strednú Európu.

Na našom území sa s výskytom zrážok počíta od polovice týždňa, tie budú na takmer celom území daždivé. Denné teploty totiž dosiahnú až 11 °C a počas sviatkov bude ich vrchol eskalovať. S novým týždňom sa očakáva vyjasnenie a a zrážky ustanú.

Graf č. 5: Ropa WTI, CBOT, marec 2024, (73,10 USD/BA)

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne