Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 26.09.2023
Ročník: 10 -2023
Číslo: 945
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 26.09.2023                        Ročník: 10 -2023                           Číslo: 945                       Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  241,00 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 234,75 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

Dianie okolo s Obilnej dohody, na teraz v našom regióne vytlačili udalosti spojené so zrušením opatrení na ochranu poľnohospodárov pred importom agrokomodít z Ukrajiny, ktoré na úrovni EÚ exspirovalo 15. septembra a krajiny susediace s Ukrajinou sa tak rozhodli individuálne či v tomto smere budú pokračovať, alebo nie. Krajiny V4 susediace s Ukrajinou sa zhodli na tom, že agrokomodity z Ukrajiny predstavujú pre domáci trh problém, ktorý by pomohol stlačiť cenu domácej produkcie na ešte nižšie úrovne a rozhodli sa pre pokračovanie zákazu dovozu.

Na druhej strane zazneli pomerne ostré slová od ukrajinského prezidenta, ktorý svojím vyjadrením zožal v Poľsku ostrú kritiku. Slová predchádzala žaloba na Poľsko, Slovensko a Maďarsko. Po predvolaní si ukrajinského diplomata, prišlo dokonca vyjadrenie o tom, že dodávky zbraní na Ukrajinu sa zastavia a Poľsko sa bude sústrediť na svoju vlastnú modernizáciu a zbrojenie. Poľský premiér vyhlásil, že zákaz dovozu sa môže dokonca rozšíriť i na ďalšie komodity. Poľsko pritom patrí medzi kľúčových podporovateľov Ukrajiny a vyjadrenia tohto druhu môžu predstavovať vážny problém nielen pre bojaschopnosť tejto krajiny.

Reakcia Slovenska bola odlišná. Zatiaľ čo zástupcovia producentov sa obávajú prílevu ukrajinskej pšenice a argumentujú jej nejasným pôvodom a použitými prostriedkami na ochranu rastlín, ktoré sa u nás nepoužívajú. Prepravcovia  naopak prirovnávajú opatrenia ku nepotrebným krokom, brzdiacim ekonomický rozvoj. Predstavitelia vlády navyše hovoria o nájdení spoločného riešenia s Kyjevom, tak aby malo čo najviac pozitívny vplyv na náš trh a neohrozilo domácu produkciu.

 Graf č. 1: Pšenica, MATIF, Denný graf, december 2023

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf 2: pšenica, d., CBOT, dec 23, (usd-c/bu)

Nezávisle od diania spomínaného na začiatku dnešných KN, Ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva hovorí o rapídnom poklese exportu agrokomodít. Objem exportu z krajiny za obdobie od 1-24 septembra poklesol v porovnaní s rovnakým obdobím v predchádzajúcom roku o viac ako polovicu. Na tejto zmene sa v najväčšej miere podpísalo nepodpísanie Obilnej dohody, nakoľko práve námorná doprava bola pre Ukrajinu vždy kľúčová.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, nov. 2023 (211,00 €/t)

Graf č. 4: Sója, CBOT, Denný, nov 2023 (13,20 USd/bu)

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

V porovnaní s predchádzajúcim obdobím, kedy sa zrážková činnosť nachádzala nad širším územím Starého kontinentu, aktuálne vidíme zvýšenú oblačnosť na mape len minimálne a to na severe a samom juhu. Na takmer celom území Európy sa očakáva jasné počasie.

Rovnaká predpoveď sa očakáva počas celého týždňa i na našom území, kde by sme i napriek oficiálnemu zahájeniu jesene, mohli vidieť jasné počasie, s teplotami siahajúcimi opäť ku 30 °C. Nočné teploty však klesajú o viac ako polovicu z hodnoty počas dňa.

 Graf č. 6: Ropa WTI, denný graf, MATIF, Dec. 2023, USD/BA

 Graf č. 6: Repka, denný graf, MATIF, nov. 2023, (440,75 €/t)

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne