Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 12.09.2023
Ročník: 10 -2023
Číslo: 941
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 12.09.2023                        Ročník: 10 -2023                           Číslo: 941                       Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  235,50 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 232,75 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

Na trhoch s poľnohospodárskymi komoditami je aktuálne vidieť zvýšenú volatilitu spojenú s očakávanými výsledkami WASDE reportu o odhadoch aktuálneho stavu agrokomodít vo svete. Samotná správa bude zverejnená v priebehu dnešného dňa a už štandardne má u obchodníkov ako fundament vysokú relevanciu a schopnosť vplývať na cenu.

Z pohľadu technickej analýzy sa cena pšenice obchodovanej na burze MATIF v Paríži nachádza na pomerne zaujímavej úrovni supportu pri hodnote 232 €/t. Tento support bol v minulosti viac-krát testovaný, no nepodarilo sa ho prelomiť. Vďaka tomu sa mu pripisuje väčšia robustnosť. Práve WASDE report by mohol byť kľúčový pre vývoj na trhu s touto komoditou. Negatívne správy by mohli spôsobiť prelomenie spomínanej úrovne supportu a následnú aktiváciu čakajúcich príkazov, ktoré sa pod nim nachádzajú, čo by znamenalo posun ceny smerom dole až ku ďalšiemu supportu na hodnote 225 €/t, kde sa naposledy pšenica obchodovala koncom mája tohto roku.

Ďalším silným fundamentom schopným silno vplývať na vývoj cien agrokomodít je dianie na Ukrajine v spojitosti s tzv. Obilnou dohodou. Aktuálne vidieť snahu o opätovnú dohodu, ktorú vďaka svojej iniciatíve vyvíja Turecký premiér na stretnutí G 20 v Indii. Ten sa snaží pripraviť tzv. krajiny západu na akceptáciu podmienok, ktoré si diktuje Rusko. Hlavnou podmienkou je opätovné zapojenie do trhových mechanizmov a bankového systému SWIFT, na to aby krajina mohla exportovať hnojivá a agrokomodity ako pred konfliktom.

 Graf č. 1: Pšenica, MATIF, týždenný graf, december 2023

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf 2: pšenica, d., CBOT, dec 23, (usd-c/bu)

V oblasti produkcie cukrovej repy a cukru samotného patrí Slovensko medzi exportérov. Stojí preto za zmienku aktuálny stav trhu s touto komoditou v rámci EÚ, kde sme minulý rok videli rast na rekordné úrovne z dôvodu deficitu cukru vlastnej produkcie v celej Európe. Cena tejto komodity by v nasledujúcom období mohla prudko poklesnúť, nakoľko produkcia krajín ako Poľsko, či Francúzsko prudko vzrástla vďaka motivácii vysadiť repu pre vysokú cenu. Navyše objem importu cukru z Ukrajiny do EÚ narástol viac ako 15-krát.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, nov. 2023 (211,50 €/t)

Graf č. 4: Sója, CBOT, Denný, nov 2023 (13,69 USd/bu)

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

Po týždni jasného počasia spojeného so suchom na území takmer celého kontinentu s výnimkou len niektorých oblastiach na severe a východe, sa opäť objaví oblačnosť a s ňou spojené zrážky. Tie zasiahnu najmä západ Európy, kde prinesú dážďe o malej až strednej intenzite. Vďaka prúdeniu vzduchu smerom na východ, sa postupne presunú naprieč kontinentom až na naše územie, kam by mali doraziť v noci zo stredy na štvrtok. Spolu s nimi sa očakáva ochladenie o takmer 10 °C. Opätovné vyčasenie sa očakáva s príchodom víkendu.

 Graf č. 6: Repka, denný graf, MATIF, nov. 2023, (459,75 €/t)

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne