Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 04.07.2023
Ročník: 10 -2023
Číslo: 922
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 04.07.2023                          Ročník: 10 -2023                             Číslo: 922                          Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  231,50 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 225,50 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

Hlavnou témou pri sledovaní vývoja cien agrokomodít je v posledných dňoch obchodovanie kukurice v Spojených Štátoch, kde cena tejto komodity zažila takmer strmhlavý pád, čo je zobrazené i v grafe č. 2.

Prudký prepad sa len v obmedzenej miere premietol i na cenách tejto komodity na iných svetových burzách. V prípade nami sledovanej kukurice obchodovanej na burze MATIF v Paríži (graf č. 3), sa napriek štandardne silnej korelácii nepreniesol pohyb v plnej miere. Cena kukurice v Paríži stratila zo svojej hodnoty o niečo viac ako 10%.

Dôvodom na panický výpredaj v USA bola kombinácia fundamentov. Prvým z nich je zmena aktuálnych očakávaní objemu výsadby kukurice v porovnaní s reálne reportovaným stavom. Táto zmena spôsobila silné výpredaje hlavne u profesionálnych obchodníkov na čele s veľkými hedžovými fondami, ktoré tak ohlásili pokles držaných dlhých pozícii (nákupných) z 58 299 kontraktov na 52 845 kontraktov.

Táto informácia navyše prišla v období kedy sa očakával príchod pre kukuricu priaznivejšieho počasia na území Veľkých planín, ktoré je pre produkciu USA kľúčové. Kontrast navyše podporil predchádzajúci prudký rast ceny kukurice, ku ktorému sa vytvorila korekcia.

Z pohľadu technickej analýzy sa pokles ceny kukurice zastavil na úrovni supportu, čo štatisticky vytvára predikciu na rast ceny tejto komodity. V prípade poklesu pod úroveň suppotu by sme však videli akceleráciu prepadov na ešte nižšie úrovne – tento scenár je však na teraz menej pravdepodobný.

 Graf č. 1: Pšenica, MATIF, Denný graf, September 2023

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf č. 2: kukurica, d., CBOT, spt. 2023, (usd-c/bu)

Kukurica obchodovaná na najväčšej burze s touto komoditou – Chicagskom CBOT, zažíva v posledných dňoch krušné chvíle. Táto komodita poklesla najviac zo všetkých počas posledných necelých dvoch týždňov, kedy sa väčšina agrokomodít nachádzala v medveďom trende. Strata pri kukurici bola takmer 1 USD/bu.

Dôvodom prečo práve táto komodita poklesla viac ako ostatné je fakt, že v Spojených Štátoch je práve kukurica najviac zastúpenou komoditou a správy o zmenách situácie na poliach sú tak v jej prípade vnímané trhom o to citlivejšie.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

 Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, August 2023 (234,50 €/t)

 Graf č. 4: Sója, CBOT, Denný graf, september 2023 (13,77 USd/bu)

graf č. 5: Ropa WTI, denný graf, CBOT, September 2023 (usd/ba)

Pri pohľade na graf zobrazujúci vývoj ceny ropy WTI je vidieť tri po sebe idúce zelené denné sviečky z minulého týždňa. Ich pozitívne smerovanie bolo spôsobené správami združenia OPEC+, ktorého súčasťou je i Ruská Federácia, o znížení objemu produkcie a export ropy o 1 mil barelov denne v prípade Saudskej Arábie a dodatočných 500 000 barelov denne v prípade Ruska. OPEC + sa podieľa na približne 40% svetovej produkcii ropy.

Združenie reaguje na klesajúci dopyt zo strany Číny a správy o rekordných rezervách ropy v zásobníkoch Spojených Štátov, pričom snaha OPEC+ je udržať cenu tejto komodity v úrovniach 70-80 USD/ba. Trhy však túto informáciu neprijali s takým šokom ako sa pravdepodobne očakávalo v združení a začiatkom nového týždňa začali s korekciou predchádzajúcich nárastov a smerovaní ku supportu na cene 67 USD/ba.

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

Oblačnosť spojená s výskytom zrážok sa v nasledujúcich dňoch nad územím Starého kontinentu bude nachádzať prevažne na východe krajiny, kde sa premietne do zrážok strednej intenzity, len ojedinele lokálnych búrok. Lokálne búrky sa môžu v nasledujúcich dňoch objaviť i na iných častiach Európy a to najmä v strednej časti vnútrozemia a na severe.

Práve naše územie bude v polovici týždňa zasiahnuté búrkami, tie by mali prísť od západu a prejsť by mali naprieč celou krajinou. Teploty zostávajú i naďalej tesne pod 30 °C, pričom budúci týždeň prinesie ich nárast.

 Graf č. 6: Repka, denný graf, MATIF, August 2023, (460,00 €/t)

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

 

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne