Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 27.06.2023
Ročník: 10 -2023
Číslo: 920
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 27.06.2023                          Ročník: 10 -2023                             Číslo: 920                          Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  254,50 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 245,00 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), ktorá je jedna zo špecializovaných agentúr OSN, vydala svoje pravidelne monitorovanie vývoja cien a stavu základných poľnohospodárskych komodít vo svete. I keď táto správa nemá takú relevanciu ako WASDE, patrí medzi ostro sledované fundamenty obchodníkov.

Celková produkcia pšenice v roku 2023 sa podľa FAO odhaduje na 777 miliónov ton, čo predstavuje 3,0-percentný pokles oproti historickému maximu dosiahnutému v roku 2022. Na tejto zmene sa v najväčšej miere podieľali Ruská Federácia a Austrália. V oboch prípadoch bola sezóna v roku 2022 rekordná, pričom menšie poklesy sa predpokladajú aj u niekoľkých ďalších kľúčových producentov, vrátane Ukrajiny a Kazachstanu.

FAO očakáva pokles svetových zásob pšenice o 0,7 %, z historických maxím v minulom roku. Rovnakú zmenu ako objem celkovej očakávanej produkcie a teda 3 % smerom nadol sa očakáva v prípade objemu obchodov agrokomodít, kam táto inštitúcia zrátava i produkty vyrobené z pšenice, nielen komoditu samotnú. Na negatívnej zmene sa v najväčšej miere podpísali zmeny v prípade Číny, ktorej importy v predchádzajúcom období trhali rekordy. Na druhej strane silnejší export by mala zaznamenať Európska Únia a Argentína.

 Graf č. 1: Pšenica, MATIF, Denný graf, September 2023

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf č. 2: kukurica, d., CBOT, spt. 2023, (usd-c/bu)

Prudké nárasty na burzách v Amerike, ktoré sa v plnej miere neprejavili na burzách v Európe sú spôsobené aktuálnym vývojom počasia za oceánom, kde poľnohospodári čelia najsuchšiemu obdobiu od roku 2012.

USA ako najväčší svetový producent kukurice, očakávajú najhoršiu úrodu za posledných 17 rokov. Podľa ministerstva bolo extrémnym teplom a suchom poznačených 64 % vysiatej kukurice a 57 % sóje na poliach USA.

Na tieto informácie okamžite reagovali ceny daných komodít.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

 Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, August 2023 (246,50 €/t)

 Graf č. 4: Sója, CBOT, Denný graf, september 2023 (13,36 USd/bu)

graf č. 5: Ropa WTI, denný graf, CBOT, September 2023 (usd/ba)

Ceny hlavných svetových indexov zareagovali na dianie v Rusku, kde prebehla veľmi dramatická situácia spojená s “postavím” skupiny žoldnierov. I keď vyjadrenia ich šéfa už dlhodobo naznačovali nespokojnosť s vedením vojenských operácii regulárnej ruskej armády, samotná akcia spojená s tzv. ťažením na Moskvu, neočakával takmer nik.

Výsledkom celého diania je informácia, že politické vedenie v Rusku sa nachádza na krehkejšom poste ako sa mohlo zdať. Zvýšené riziko sa prelialo na trhy veľmi rýchlo a okrem indexov zasiahlo i cenu ropy, ktorá je hlavným vývozným artiklom krajiny.

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

Počasie nad územím Starého kontinentu sa v nasledujúcich dňoch bude spájať prevažne so suchom na západe a zrážkami na východe. Oblasti, ktoré hlásia sucho ohrozujúce budúcu úrodu, na čele s Nemeckom a Francúzskom, zostanú i naďalej bez zrážok. Tie sa vyskytnú prevažne nad územím Pobalia, Škandinávie, Ruska a Bieloruska. 

U nás sa očakáva počasie podobné tomu, aké bolo koncom minulého týždňa, avšak teploty by mali byť o niečo nižšie. S koncom týždňa by sa však mali vrátiť na hodnoty tesne pod 30 °C. Cez víkend prídu zrážky.

 Graf č. 6: Repka, denný graf, MATIF, August 2023, (459,50 €/t)

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

 

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne