Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 06.06.2023
Ročník: 10 -2023
Číslo: 914
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 06.06.2023                          Ročník: 10 -2023                             Číslo: 914                          Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  232,50 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 223,75 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

Európska Únia predlžuje reštrikcie týkajúce sa dovozu agrokomodít z Ukrajiny až do 15. septembra. Začiatkom mája bol zakázaný predaj agrokomodít z Ukrajiny nielen na Slovensku, ale taktiež v Bulharsku, Maďarsku, Poľsku a Rumunsku. Vo všetkých týchto krajinách platí, že transport cez územie je i naďalej povolený, zakázaný je len predaj v rámci týchto krajín.

Dôvodom tohto konania je snaha o ochranu domácej produkcie Ukrajiny, ktorá v podmienkach, kedy agrokomodity z Ukrajiny sú oveľa viac dostupné, nedokázala byť dostatočne konkurencieschopná. Ukrajinská strana pochopiteľne vyzýva na odstránenie týchto bariér, pričom sa snaží z krajiny vyviezť čo najväčšie množstvo agrokomodít tzv. bezpečnými cestami, mimo stále blokované Čierne more.

Práve susediace krajiny preto zažívali obrovský nárast objemu importov z Ukrajiny po tom ako v júny 2022 EÚ uvolnila pravidlá snahe podporiť tamojšiu ekonomiku a pomôcť taktiež domácim producentom, dostať ich výrobu rôznym  krajinám v rámci Európskej Únie.

 Graf č. 1: Pšenica, MATIF, Denný graf, September 2023

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf č. 2: pšenica, d., CBOT, júl 2023, (usd-c/bu)

El Nino – periodicky opakujúca sa odchýlka prúdenia morského vzduchu začína spôsobovať prvé problémy vo svete. Sucho ktoré so sebou prináša spôsobuje pokles objemu produkcie a zhoršenie kvality v dotknutých krajinách Latinskej Ameriky, Ázie a Austrálie. Práve posledná menovaná – Austrália, ktorá je druhý najväčší exportér pšenice na svete, už ohlásila potrebu zmeniť odhady produkcie smerom nadol.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

 Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, August 2023 (222,00 €/t)

 Graf č. 4: Sója, CBOT, Denný graf, júl 2023 (13,50 USd/bu)

 Graf č. 5: Ropa WTI, denný graf, CBOT, August 2023 (USD/BA)

Cena čierneho zlata zaznamenala ku konci minulého týždňa pomerne volatilné denné obchodovanie, čo sa premietlo i do piatkovej sviečky na grafe č. 5. Prišlo tak ku korekcii hodnoty na ktorej sa otvárala burza v piatok a cena uzavrela pod ňou. Dôvodom je kontrast správ, ktoré na jednej strane hovoria o rekordných objemoch produkcie tejto komodity v Spojených Štátoch a na druhej strane plán na obmedzenie produkcie Saudskej Arábie o ďalších 10 % so snahou o udržanie ceny čo najvyššie.

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

V nasledujúcom období by sa malo vyčasiť nad takmer celým územím Starého kontinentu. Výnimkou bude pás od stredu kontinentálnej Strednej Európy až po Balkán, vrátane neho. Občasné zrážky o malej intenzite sa vyskytnú taktiež nad samotných západom kontinentu. Najsilnejšie sa budú zrážky vyskytovať v Strednej Európe, zasiahnu pritom všetky krajiny V4.

Na našom území sa budú zrážky v nasledujúcom týždni vyskytovať takmer neustále. Striedať sa bude ich intenzita. Búrky sa očakávajú vo štvrtok a v sobotu.

 Graf č. 6: Repka, denný graf, MATIF, August 2023, (403,00 €/t)

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

 

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne