Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 18.05.2023
Ročník: 10 -2023
Číslo: 910
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 18.05.2023                          Ročník: 10 -2023                             Číslo: 910                          Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  237,00 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 224,50 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

K oficiálnemu potvrdeniu správy o pokračovaní Obilnej dohody došlo až v priebehu včerajšieho dňa. Správu priniesol zástupca Spojených Národov a pre cenu dotknutých agrokomodít znamenala negatívny fundament. Príkladom je pšenica, ktorá na burze MATIF v Paríži poklesla na úroveň kde sa obchodovala naposledy v auguste 2021.

Potvrdenie pokračovania voľného prietoku agrokomodít z Ukrajiny platné ďalších 60 dní, znamená zvýšenie objemu exportu z Čiernomorského regiónu na úrovne z pred 2 týždňov, po tom ako opadlo riziko spojené s blokáciou nalodenej komodity.

Z pohľadu technickej analýzy je vidieť otvorenú cestu poklesu ceny tejto komodity až ku okrúhlej úrovni 200 €/t, kde sa nachádza support a zároveň je vnímaná ako dôležitá psychologická úroveň. Robustnosť tejto úrovne supportu potvrdzuje i minulý vývoj, kedy sa od nej viac-krát cena odrazila smerom nahor. Aktuálne je však táto hodnota vzdialená viac ako 25 € čo predstavuje dostatočný priestor pre ovplyvnenie vývoja novými fundamentálnymi správami pozitívnymi pre vývoj ceny na burze v Paríži.

 Graf č. 1: Pšenica, MATIF, Denný graf, September 2023

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf č. 2: pšenica, d., CBOT, júl 2023, (usd-c/bu)

Periodicky sa opakovaná odchýlka prúdenia morského vzduchu zvaná ako El Nino, by v nasledujúcich mesiacoch mohla mať zásadný vplyv na vývoj počasia v Indii. Vznik odchýlky v tomto roku je podľa analytikov stanovený na 90 %, India pritom v predchádzajúcich obdobiach jeho výskytu zaznamenala podpriemerné monzúnové zrážky. Monzúnová sezóna trvá od júna do septembra a krajina je od jej intenzity závislá. Tento jav a jeho vývoj bude mať priamy vplyv na ceny agrokomodít vo svete.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

 Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, August 2023 (217,25 €/t)

 Graf č. 4: Sója, CBOT, Denný graf, júl 2023 (13,42 USd/bu)

 Graf č. 5: Ropa, denný graf, CBOT, August 2023

Informácie o začiatku obrovských nákupov ropy do štátnych zásob Spojených Štátov , ktoré by mali dosiahnuť celkový objem 3 mld. ba, pomohli cene skorigovať predchádzajúci pokles až ku cene 70 USD/ba. Okrem toho bolo na trhu vidieť návrat optimizmu, po tom ako prišli správy o objeme spotreby, ktorý je stále vyšší ako aktuálny objem výroby tejto komodity.

Z globálneho pohľadu sa svetové trhy aktuálne nachádzajú prevažne v zelených číslach, čo hovorí o potenciálnom oživení ekonomiky a s tým spojeným nárastom spotreby energií.

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

V nasledujúcich dňoch sa očakáva roztrieštenie oblačnosti na rôzne smery, pričom príde i k poklesu jej intenzity. Zrážky sa tak z juhu kontinentu presunú nielen na západ a ale taktiež na sever a východ. Nový týždeň by mal byť podľa meteorológov suchší ako ten aktuálny a to takmer na celom území Starého kontinentu. Pokračujúce sucho môže spôsobovať problémy najmä na severe Nemecka a Francúzska, kde je zaznamenaný podpriemerný úhrn zrážok bez výhľadu na dážď.

Na našom území sa so zrážkami o miernej intenzite počíta počas víkendu.

 Graf č. 6: Repka, denný graf, MATIF, August 2023, (423,25 €/t)

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

 

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne