Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 27.04.2023
Ročník: 10 -2023
Číslo: 904
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 27.04.2023                          Ročník: 10 -2023                             Číslo: 904                          Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  244,75 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 242,25 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

Zatiaľ čo sa stále len hovorí o možnom scenáre koridoru agrokomodít z Ukrajiny cez Čierne more, ktorého budúcnosť nieje zatiaľ jasná, Americká vláda schválila povolenie pre banku zrealizovať prevody za agrokomodity Rusku. Realizácia platobných príkazov však automaticky neznamená prístup ku platbám SWIFT, ktoré sú základná podmienka Ruskej Federácie na zachovanie prúdenia agrokomodít z okupovaných prístavov.

Kremeľ opakovane varoval, že dohoda nebude obnovená po 15 máji, ak nebudú odstránené prekážky v dôsledku ktorých nemôže umiestniť na trh svoje agrokmodity a hnojivá. Pod prekážkami, v prvom rade chápe nemožnosť zrealizovať platbu a poistenie.

Zdroje, ktoré informovali o udelení výnimky banke hovoria o snahe tejto spoločnosti zrealizovať testovaciu platbu v novom režime, pri ktorom by prístup ku platbám SWIFT zostal pre Rusko nedostupný i naďalej, avšak prostriedky by boli prevedené na účet Ruskej AgriBanky.

Takáto snaha zvyšuje šance na obnovenie dohody v budúcnosti, nakoľko je vidieť vyvíjanie aktivity pre splnenie požiadavok Ruska zo strany západných krajín. Prípadné obnovenie by sa mohlo prejaviť v pokračovaní poklesu cien agrokomodít vo svete a naopak, zrušenie aktuálneho stavu by znamenalo nárast cien dotknutých agrokomodít u nás i vo svete.

 Graf č. 1: Pšenica, denný graf, MATIF, September 2023, (€/t)

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf č. 2: Kukurica, d., CBOT, júl 2023, (usd/bu)

Spomínaná tzv. Obilná dohoda a jej fungovanie prináša pre ceny negatívne fundamenty, ktoré ich tlačia nadol. Tak ako cena kukurice na burze CBOT, ktorá klesá ku svojmu dlhodobému minimu na cene pod úrovňou 6 USD/bu. Práve táto komodita má viac ako 50 % zastúpenie na vyvezených komoditách z Ukrajiny cez Čierne more. Z celkovo vyexportovaných 28,8 mil. ton, predstavoval podiel kukurice 14,6 mil. ton. Nasledovala pšenice s 7,9 mil. a slnečnica s 3 mil. ton.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

 Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, August 2023 (239,50 €/t)

 Graf č. 4: Sója, CBOT, Denný graf, júl 2023 (14,14 USD/bu)

 Graf č. 5: Ropa, denný graf, CBOT, August 2023

Cena čierneho zlata sa v  priebehu včerajšej obchodnej seansy prepadla o takmer 4% a pokračovala vo výpredajoch z predchádzajúceho dňa. Dôvodom na červené čísla bolo zvýšenie rizika prehĺbenia recesie v najväčšej svetovej ekonomike – v Spojených Štátoch.

Zvýšená volatilita prešla v predchádzajúcich dňoch širším spektrom akcií a indexov, pričom najsilnejšie výpredaje boli zaznamenané v technologickom segmente. Takéto zmeny sa môžu veľmi rýchlo odraziť v poklese dopytu po energetických surovinách a ceny ropy ako reprezentanta energetického sektora.

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

Nad Starým kontinentom sa začínajú opäť tvoriť zhluky pomerne silnej oblačnosti spájanej s výskytom intenzívnych zrážok, ktoré vyústia až do búrok. Ich výskyt bude najsilnejší na juhu kontinentu, pričom postupne s budú presúvať severozápadným smerom. Vďaka tomu by sa zvýšenia vlhkosti mohli dočkať i oblasti vo Francúzsku a Nemecku, ktoré hlásia dlhodobé suchá.

Na našom území sa so zrážkami počíta od začiatku víkendu, pričom najintenzívnejšie by mali byť práve v sobotu, kedy sa na juhu očakáva výskyt búrok.

 Graf č. 6: Repka, denný graf, MATIF, August 2023, (452,25 €/t)

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

 

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne