Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 25.04.2023
Ročník: 10 -2023
Číslo: 903
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 25.04.2023                          Ročník: 10 -2023                             Číslo: 903                          Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  245,25 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 241,50 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

V súvislosti s cenami agrokomodít nielen v Európe, ale aj inde vo svete sa i naďalej rieši otvorená otázka, čo s agrokomoditami z Ukrajiny, ktoré by mali cez susedné štáty len tranzitovať, no v skutočnosti tu končia. Európska Únia vyjadrila potrebu situáciu riešiť a kompenzovať najmä dotknutých producentov v susedných krajinách s Ukrajinou. Na priamu kompenzáciu je vyčlenených 100 miliónov Eur, ktoré budú cielené pre poľnohospodárov v 5 najviac dotknutých krajinách.

Na druhej strane sú krajiny, ktoré i napriek čiastočnej zlej nálade poľnohospodárov v krajine, neplánujú situáciu riešiť na národnej úrovni. Takouto krajinou je práve Rumunsko, kde boli pred niekoľkými dňami, masívne protesty práve proti dovozu tovaru z Ukrajiny, počas ktorých stovky traktorov blokovalo hlavné mesto.  Tamojšia vláda vyhlásila, že nebude zakazovať importy agrokomodít z Ukrajiny a nechá riešenie celej situácie práve na orgány Európskej Únie.

 Graf č. 1: Pšenica, denný graf, MATIF, September 2023, (€/t)

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf č. 2: Kukurica, d., CBOT, júl 2023, (usd/bu)

Na cenu kukurice negatívne pôsobia očakávania Amerického ministerstva poľnohospodárstva, ktoré stanovilo tohtoročný výnos podstatne vyššie ako priemer za posledných 5 rokov. V prípade potvrdenia by sme u najväčšieho svetového producenta tejto komodity, videli najlepšie dáta od roku 2014, prípade by ich tento rok mohol aj prekonať. Pozitívne dáta poslali cenu kukurice ku svojim dlhodobým minimám z marca tohto roku, ku okrúhlej hodnote 6 USD/bu.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

 Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, August 2023 (240,00 €/t)

 Graf č. 4: Sója, CBOT, Denný graf, júl 2023 (14,36 USD/bu)

 Graf č. 5: Ropa, denný graf, CBOT, August 2023

Pokles ceny ropy, ktorý bol najaktívnejší začiatkom minulého týždňa, sa jeho koncom stabilizoval. Dôvodom na prelom do zelených čísel boli optimistické správy z niektorých krajín na čele s Čínou, ktoré hovoria o náznakoch zotavovania sa z recesie, resp zjemnenie prepadu. Čína zlepšuje svoje vyhliadky i pre situáciu spojenú s pandémiou, ktorá sa tu brala podstatne vážnejšie ako inde vo svete. Optimistické správy hovoria o návrate na úrovne pred  Covidom a to najmä v oblasti cestovania tamojších obyvateľov, ktorí mali v niektorých prípadoch sťažené podmienky na vycestovanie zo svojho bydliska.

Na trhu v týchto dňoch dominujú iné fundamenty, priamo spojené s agrokomoditami a tak cena ropy nevplýva na agrokomodity v takej miere ako inokedy.

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

Zhluk silnej oblačnosti spojenej s výskytom zrážok sa v týchto a nasledujúcich dňoch, bude nachádzať najmä nad severom a východom kontinentu. V týchto oblastiach sa očakáva výskyt zrážok o strednej intenzite, ktoré na severe v dôsledku nižších teplôt, môžu spôsobiť sneženie. Zrážky, avšak v menšej intenzite a oveľa lokálnejšie, sa budú vyskytovať i nad juhom Starého kontinentu.

Na našom území sa v nasledujúcich dňoch očakáva prevažne polo-jasné počasie s teplotami na juhu siahajúcimi až ku 20 °C. Toto maximum dosiahnú koncom týždňa.

 Graf č. 6: Repka, denný graf, MATIF, August 2023, (459,25 €/t)

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

 

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne