Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 20.04.2023
Ročník: 10 -2023
Číslo: 902
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 20.04.2023                          Ročník: 10 -2023                             Číslo: 902                          Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  257,50 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 252,25 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

Po tom ako sa na Slovensku, v Poľsku a v Maďarsku začali uplatňovať jednotlivé opatrenia, ktoré by mali ochraňovať domácu  produkciu agrokomodít pred prílišným importom z Ukrajiny, sa ozývajú hlasy aj z iných krajín Európskej Únie. Jednou z týchto krajín je Česká Republika, ktorá síce nemá hranice priamo s Ukrajinou, avšak podobne ako Slovensko, či Poľsko, je tranzitnou krajinou agrokomodít z Ukrajiny. Rovnako ako u nás, aj v Česku zaznamenali prílev agrokomodít z Ukrajiny na tamojší trh, s čím sa spájajú rovnaké problémy ako na Slovensku. Podľa štatistík tamojšieho Ministerstva poľnohospodárstva je u tamojších producentov na sklade o 40 % viac agrokomodít ako tomu bolo rok nazad a to práve pre nedostatočnú schopnosť konkurovať lacnému importu z UA. Podľa ministra sa zatiaľ neplánuje intervencia podobná tým v Poľsku a na Slovensku.

Výsledky WASDE reportu v súvislosti s kukuricou a tzv. hrubými zrnami, prinášame v tabuľke č. 1 a č. 2.  Objem očakávanej svetovej produkcie hrubých zŕn v porovnaní s minulotýždňovými očakávaniami poklesol o 3,3 mil. ton na 1 436,3 mil. ton. Na tejto zmene sa podieľal pokles produkcie kukurice v prípade Argentíny, EÚ, Srbska a Uruguaju, čomu len v malej miere kontroval nárast v Rusku.

 Graf č. 1: Pšenica, denný graf, MATIF, September 2023, (€/t)

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf č. 2: Kukurica, d., CBOT, júl 2023, (usd/bu)

V prípade Argentíny sa pod poklesom podpísalo extrémne sucho, ktoré v krajine pretrváva i naďalej a ohrozuje kukuricu na poliach. Zlepšenie situácie si producenti sľubujú od blížiacich sa zrážok v nasledujúcom týždni. Produkcia kukurice v EÚ poklesla na základe zníženiu v prípade Maďarska, Talianska a Bulharska. Na druhej strane očakávania od tohtoročnej úrody vzrástli v Poľsku a Nemecku. Nárast zaznamenalo taktiež Rusko a to na základe kombinácie väčšej výmery určenej pre kukuricu a nárastu očakávaných výnosov.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

 Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, August 2023 (245,50 €/t)

 Graf č. 4: Sója, CBOT, Denný graf, júl 2023 (14,78 USD/bu)

Tabuľka č.1: Zásoby a použitie kukurice všeobecne (m. ton):

Tabuľka č.2: Zásoby a použitie hrub. zŕn všeobecne (m. ton):

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

Zrážky nad Starým kontinentom sa v nasledujúcich dňoch roztrúsia nad širšie územie. S postupným presunom poklesne ich intenzita. Tá zostane najsilnejšia len nad samotným severom Európy a na malom území nad severom Talianska.

Po tom ako sa na našom území začne otepľovať a vyššie hodnoty na teplomeroch dosiahnú svoje maximum v sobotu, na juhu až 20 °C, sa očakáva opätovné schladenie a príchod zrážok od nedele. To by malo zasiahnuť takmer celé územie krajiny a priniesť zrážky o strednej intenzite.

 Graf č. 6: Repka, denný graf, MATIF, August 2023, (469,50 €/t)

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

 

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne