Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 28.03.2023
Ročník: 10 -2023
Číslo: 894
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 28.03.2023                          Ročník: 10 -2023                             Číslo: 894                          Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  264,75 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 253,00 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

Po prudkých výpredajoch zo začiatku minulého týždňa, bolo na trhu vidieť pre ceny pozitívne smerovanie. Pri väčšine nami sledovaných agrokomodít sa zelené sviečky začali v grafoch vykresľovať od piatku a vo väčšine prípadov boli nadpriemerne dlhé. Pod tento vývoj sa podpísala zvýšená volatilita spojená so správami zo sveta, v niektorých prípadoch, napríklad pri sóji, aj v kombinácii so základnými patternami technickej analýzy.

V grafe č. 4, v ktorom je vykreslený vývoj ceny sóje na burze CBOT v Chicagu, je vidieť odrazenie sa od úrovne supportu, na ktorej sa cena obchodovala naposledy na jeseň minulého roku. V tom období zároveň prišlo k mnohým pokusom o jej prelomenie, ktoré skončili neúspešne a support tak nabral na robustnosti, čo sa potvrdilo i v týchto dňoch.

 Graf č. 1: Pšenica, denný graf, MATIF, Marec 2023, (€/t)

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf č. 2: Kukurica, d., CBOT, Mar. 2023, (usd/bu)

Prudké zrážky mimo sezónu, spojené s výskytom krúpov, spôsobili straty tisícom producentov v Indii. Neprizvanie počasie sa vyskytlo v krajine tesne pred zberom v uplynulom týždni, pričom sa presunulo zo severu až do strednej časti krajiny. Nepriaznivé počasie tak poškodí produkciu druhý rok v rade a spôsobí dodatočné zhoršenie domácemu vládnemu fondu skladujúcemu základné agrokomodity. Zhoršenie vyhliadok od tohtoročnej produkcie bude mať pravdepodobne za následok predĺženie zákazu exportu.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

 Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, August 2023 (260,50 €/t)

 Graf č. 4: Sója, CBOT, Denný graf, júl 2023 (14,20 USD/bu)

 Graf č. 5: Ropa WTI, denný graf, CBOT, júl 2023, (USD/ba)

Oproti agrokomoditám sa rast ceny ropy započal o niečo skôr, pričom tak pomáhal zmazať straty z predchádzajúcich dní, kedy táto komodity klesla ku svojmu dlhodobému minimu pri cene 65 USD/ba.

Dôvodom rastu ceny tejto komodity boli správy o obmedzení dodávok ropy z Kurdistanu na trh, po tom ako Turecko stoplo jeho dodávku, cez potrubia na jeho území. V čase, kedy je obmedzený vývoz Ruskej ropy je strata 450 000 barelov denne vnímaná veľmi citlivo.

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

Pomerne silná koncentrácia oblačnosti sa postupne presúva smerom z východu kontinentu do juhozápadnejších oblastí. I napriek poklesu intenzity spojenej s presunom, sa v niektorých oblastiach s extrémne nízkym výskytom zrážok dočkajú vlahy. To sa týka najmä najväčšieho európskeho producenta pšenice – Francúzska, kde je i naďalej jedna z historicky najsuchších jarí.

Na našom území sa so zrážkami počíta najmä v druhej polovici týždňa. Vďaka otepleniu sa forma ich výskytu bude limitovať len na dažde a to i na severe.

 Graf č. 6: Repka, denný graf, MATIF, August 2023, (469,75 €/t)

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

 

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne