Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 23.03.2023
Ročník: 10 -2023
Číslo: 893
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 23.03.2023                          Ročník: 10 -2023                             Číslo: 893                          Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  251,25 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 245,50 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

Cene pšenice na európskej burze MATIF v Paríži sa nedarilo ani v uplynulých dňoch. Jej hodnota poklesla po úroveň 260 €/t a vytvorila tak nové minimum na cene 245,50 €/t, kde sa naposledy obchodovala v septembri 2021.

Na cene 260 €/t sa nachádzala úroveň supportu, kde po jej prelomení ukážkovo zafungovali čakajúce objednávky obchodníkov, ktoré po ich aktivácii spôsobili zosyp jej hodnoty. Najbližší support sa nachádza na cene 240 €/t a potom až pri cene 200 €/t.

K prepadom ceny z fundamentálneho hľadiska prespieva aktuálne veľké napätie na trhoch, ktoré vytvára tlak i na nami sledované komodity. Obavy z nástupu väčšej recesie a ohrozenia zdravia finančného sektoru vo svete, znižuje vyhliadky na rýchle zotavenie.

 Graf č. 1: Pšenica, denný graf, MATIF, Marec 2023, (€/t)

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf č. 2: Pšenica, d., CBOT, Mar. 2023, (usd/bu)

Výpredaje sa nedotkli len pšenice, ale taktiež iných komodít. V najväčšej miere bolo vidieť pokles práve v prípade olejnín a kukurice, ktoré sú pomerne úzko späté s energetickým sektorom. V grafe č. 3 a 4 je vidieť smerovanie ceny sóje a kukurice. Dôvodom, prečo cenu kukurice ovplyvňuje vývoj cien energií je jej využitie pri tvorbe etanolu, ktoré je najmä v zámorí vo veľkej miere využívaný nielen pri MERO zložkách do bežných palív, ale taktiež na výrobu elektrickej energie, či kúrenie.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

 Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, August 2023 (246,00 €/t)

 Graf č. 4: Sója, CBOT, Denný graf, júl 2023 (14,26 USD/bu)

 Graf č. 5: Ropa WTI, denný graf, CBOT, júl 2023, (USD/ba)

Cena ropy obchodovanej na burze CBOT v Chicagu sa v tomto týždni stabilizovala, zastavil sa prudký pokles jej hodnoty a následne bolo vidieť odrazenie sa od dna pri cene 65 USD/ba. V posledných troch dňoch sa nachádza v zelených číslach vďaka nárastu úrokovej sadzby v USA. Rozhodnutie o ďalšom náraste vo výške 0,25 %, spôsobilo pokles Doláru a to prospelo k nárastu ceny ropy. Na druhej strane, Spojené Štáty majú podľa posledných údajov najvyššie zásoby tejto komodity za posledných 22 mesiacov, čo vytvára tlak na pokles jej ceny i z dlhodobejšieho hľadiska.

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

Oblačnosť nad územím Starého kontinentu sa v týchto dňoch rozprestiera viac do šírky, pričom sa jej intenzita postupne zosiluje. Nad väčšinou Európy sa v nasledujúcich dňoch očakáva postupné zhusťovanie oblačnosti s čím sú spojené zrážky. Tie väčšinou nebudú mať intenzitu búrok, avšak na viaceré suchom postihnuté územia prinesú očakávanú vlahu.

U nás meteorológovia očakávajú výskyt dažďových zrážok koncom pracovného týždňa a začiatkom víkendu, kedy zasiahnu celú krajinu. S novým týždňom príde k ochladeniu, na severe bude opäť mrznúť.

 Graf č. 6: Repka, denný graf, MATIF, August 2023, (433 €/t)

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

 

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne