Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 07.03.2023
Ročník: 10 -2023
Číslo: 888
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 07.03.2023                          Ročník: 10 -2023                             Číslo: 888                          Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  267,50 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 264,25 €/t

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

Cena pšenice na európskej burze MATIF v Paríži sa dostala až ku svojmu supportu, ktorý sa nachádza na hodnote 265 €/t a kde sa táto komodita obchodovala v prvom mesiaci tohto roku. Na grafe je pri včerajšej sviečke vidieť mierne odmietnutie poklesu pod túto úroveň, k čomu prispelo podobné dianie na burze CBOT za oceánom, na ktorej sa spáruje podstatne väčšie množstvo kontraktov a ktorá v tomto prípade vplývala i na cenu v Európe.

V prípade prelomenia by sme videli klasický scenár, nakoľko pod touto úrovňou bývajú umiestnené čakajúce objednávky na predaj. Ich aktivácia by znamenala prehĺbenie výpredaju až pod úroveň 260 €/t. K tomuto scenáru by mohli dopomôcť i fundamentálne správy zo sveta, ktoré hovoria o pomerne priaznivom očakávanom vývoji.

Konkrétne napríklad Ukrajina hlási, že približne 92 % – 97 % vysiatej pšenice je v dobrej kondícii. Ozimná pšenica na Ukrajine predstavuje až 95 % celkovej produkcie pšenice tejto krajiny a správy o jej dobrom stave sú tak pre obchodníkov kľúčové.

 Graf č. 1: Pšenica, denný graf, MATIF, Marec 2023, (€/t)

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf č. 2: Kukurica, denný, CBOT, Mar. 2023, (€/t)

Dôležité je však spomenúť, že i napriek dobrému stavu ktorý reportujú z Ukrajiny, výmera na ktorej je táto komodita vysiata poklesla z 6 mil. ha v tomto období minulého roku na 4,1 mil. ha aktuálne. Objem produkcie pšenice pritom poklesol na 20,2 mil. ton v roku 2022 v porovnaní s 32,2 mil. ton v roku 2021. Strata 10 mil. ton pšenice však nebola jediná a nasledovali ju komodity ako kukurica či slnečnica. Celková produkcia agrokomodít Ukrajiny poklesla z 86 mil. ton v roku 2021 na 54 mil. ton v roku 2022.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

 Graf č. 3: Kukurica, MATIF, Denný graf, August 2023 (€/t)

 Graf č. 4: Sója, CBOT, Denný graf, júl 2023 (USD/bu)

Po ťažkých dažďoch ktoré zasiahli Austráliu a o ktorých sme v minulosti informovali, je vidieť nárast pozitívnej nálady tamojších producentov i analytikov. Tí očakávajú zvýšenie objemu produkcie a objemu exportu z krajiny, na rekordné úrovne. V dôsledku stále vyššej priemernej ceny agrokomodít ako je priemer za posledné roky, by podľa vlády hodnota exportu mohla vyrásť až na 75 mld. dolárov. Tento stav by predčil i historický rekord z minuloročnej úrody, kedy objem obchodov agrokomodít smerujúcich z krajiny predstavoval 67,3 mld AUD.

Austrália v tomto prípade benefituje z kombinácie faktorov ako je vojna na Ukrajine a s ňou spojený vyšší dopyt a už 3 roky trvajúcu periodicky opakujúcu sa odchýlku prúdenia vody v oceáne (La Nina), ktorá prináša vyššie množstvo zrážok. To by sa však v tomto roku malo skončiť a postupne bude prichádzať suchšie a teplejšie obdobie.

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

Nad centrálnou časťou Starého kontinentu sa v týchto dňoch vyskytuje silná oblačnosť, vďaka ktorej by sa v nasledujúcich dňoch mohli zrážok dočkať aj územia, ktoré boli doteraz suché. V tomto prípade by sa mohla vlaha pôdy zvýšiť i vo Francúzsku, ktoré zažíva jedno z najsuchších období za posledné desaťročia.

Oblačnosť by sa mala postupne presúvať smerom na východ, pričom zasiahne i naše územie. K nám prinesie silné zrážky, ktoré by sa mali prejavovať prevažne vo forme dažďov, na severe v nočných hodinách snežením.

 Graf č. 5: Repka, denný graf, MATIF, August 2023, (€/t)

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

 

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne