Preskočiť na obsah

Dátum vydania: 09.02.2023
Ročník: 10 -2023
Číslo: 882
Cena: 0,- Eur

Dátum vydania: 09.02.2023                          Ročník: 10 -2023                             Číslo: 882                          Cena: 0,- Eur

Maximálna denná cena pšenice na burze MATIF:  295,50 €/t

Minimálna denná cena pšenice na burze MATIF: 292,00 €/t

Výsledky WASDE reportu a cena pšenice vo svete

Americké ministerstvo poľnohospodárstva (USDA) zverejnilo výsledky WASDE reportu, ktoré v kombinácii s pšenicou nájdete v tabuľke č. 1 a č. 2. USDA podľa výsledkov očakáva nárast objemu svetovej produkcie, zásob i obchodu a spotreby. Očakávané zásoby vzrástli o 2,4 mil. ton na 1060,5 mil ton, primárne na základe pozitívnych dát z Austrálie a Ruskej Federácie. Austrália si v porovnaní s predchádzajúcimi odhadmi pripísala 1,4 mil. ton a s celkovým očakávaným objemom produkcie 38 mil. ton, tak pokračuje v šnúre nadpriemerne dobrých rokov. V prípade Ruska je vidieť nárast produkcie o 1 mil. ton na 92 mil ton, k čomu prispela pozitívna zmena v prípade objemu výsevu jarnej pšenice.

 Graf č. 1: Pšenica, denný graf, MATIF, Marec 2023, (€/t)

Dianie vo svete a ceny agrokomodít v Európe

 Graf č. 2: Pšenica, denný, CBOT, Mar. 2023, (€/t)

Objem očakávanej spotreby pšenice vzrástol o 1,4 mil. ton na 791,2 mil. ton, na základe vyššej očakávanej spotreby primárne na potravinárske účely a to hlavne v Kanade, Európskej Únii a Rusku. Tejto zmene kontroval pokles spotreby v segmentoch pšenice určenej na kŕmne a technické účely. Objem svetového obchodu vzrástol o 1,3 mil. ton. Napriek týmto zmenám, objem svetových zásob zostáva na najnižšej úrovni od sezóny 2016/2017.

Výsledky WASDE reportu v súvislosti s pšenicou

Aktuálne počasie vo svete a jeho vplyv na ceny

Zrážky spájané s vyššou oblačnosťou sa v týchto dňoch postupne presúvajú na sever Starého kontinentu, kde budú v kombinácii s nízkymi teplotami spôsobovať sneženie. Zrážky o malej intenzite sa však v najbližších dňoch očakávajú na takmer celom území Európy.

Výnimkou nieje ani naše územie, kde sa s ich výskytom počíta v priebehu víkendu a to hlavne na severe Slovenska. Tu sa pre nižšie teploty očakáva výskyt snehových zrážok. S novým týždňom však príde i oteplenie, ktoré prinesie teploty cez deň na juhu siahajúce až ku 10 °C.

Vývoj cien ostatných agrokomodít vo svete

Repka MATIF
Denný graf, Marec 2023 (€/t)
KukuricaMATIF
Denný graf, Marec 2023 (€/t)
Sója CBOT
Denný graf, Marec 2023 (USD/bu)
Previous slide
Next slide

V našich analýzach využívame tzv. sviečkové grafy. Sviečkové grafy na rozdeľ od klasických čiarových (spojnicových) grafov poskytujú väčšie množstvo informácií.

Z každej jednotlivej sviečky je možné vyčítať na akej cene trh v danom intervale otváral, zároveň po uzavretí obchodnej seansy vieme určiť na úrovni cena skončila. Farba tela sviečky nám znázorňuje smer pohybu ceny v daný interval. Ak je sviečka červená, cena klesala. Naopak ak je telo sviečky zelené, cena počas obchodovania zaznamenala rast. Takzvané knôty predstavujú maximá a minimá ktoré sa cene podarilo dosiahnuť.

 Sviečkové grafy patria medzi najpoužívanejšie medzi obchodníkmi, ich hlavnou devízou je častý vznik grafických formácií, čo si ukážeme i v praxi.  Začali sa využívať už v 17. storočí v Japonsku, pri komoditnom obchodovaní s ryžou.

 

Spoločnosť SLT Agra s.r.o. zverejňuje upozornenie na riziká s cieľom ich predchádzania spoločnosťou sprostredkovanými klientmi,  ako aj širokej investorskej verejnosti.

Obchodovanie na komoditnom trhu je rizikové a nie je vhodné pre každého. Zvážte preto možné dopady a riziká takýchto činností ešte pred tým, než začnete obchodovať. S obchodovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát.

Spoločnosť nezodpovedá za správnosť a úplnosť údajov a informácií tu zverejnených. Informácie tu uvádzané neposkytujú daňové, právne a ani investičné poradenstvo, neposkytujú žiadnu záruku alebo tvrdenie, že by bolo na ich základe možné profitovať alebo limitovať potenciálne straty. Spoločnosť nenesie zodpovednosť za žiadne straty spôsobené užívaním informácií vypracovaných, zverejňovaných alebo ďalej rozširovaných spoločnosťou na svojej internetovej stránke.

 

Vydáva SLT Agra, s.r.o., Štúrova 96, 900 01  Modra v náklade 2x týždenne